Vajinismus Tedavisinde Kesin Çözüm

Vajinismus tedavisinde kesin çözüm, fiziksel ve psikolojik açıdan bu soruna yol açan nedenlerin ortadan kaldırılmasıdır. Tedavi süreci boyunca sabır ve kararlılık gereklidir. Her hastanın deneyimi benzersizdir, bu nedenle bazı kadınlar için iyileşme süreci diğerlerine göre daha uzun veya kısa olabilir.

Vajinismus tedavisinde kesin çözüm için bu alanda eğitim ve uzmanlığı olan kişilerden destek almak gerekir. Tedavi süreci kişisel farklılıklara göre değişiklik gösterir ve bazı durumlarda uzun sürebilir. Ancak, uygun tedavi ve destekle birlikte, vajinismusun üstesinden gelmek mümkündür ve birçok kadın cinsel hayatlarında önemli iyileşmeler yaşar.

Vajinismus Tedavisinde Kesin Çözüm Nedir?

Vajinismus, kişinin iradesi dahilinde olan bir durum değildir ve istem dışı olarak gelişir. Yanlış bilinen şeylerin başında bu durum gelmektedir. Toplumumuzda her on kadından biri Vajinismus olarak karşımıza çıkmaktadır ancak çoğu kişi bunun istem dışı olan bir hastalık olduğundan ve tabirinden habersizdir. Kısacası vajinismus’u siz yaratmadınız. Toplumumuzun tutumu ve eksik öğretilerle yetiştirilmeniz yarattı. Toplumumuzda cinsellik algısı ve aile yapımız dolayısıyla kızlarımız küçük yaştan itibaren bu konu hakkında hiçbir bilgi sahibi olmadan ya da yanlış bilgilere sahip olarak evlendirmemiz vajinismusu doğurmaktadır.

Yıllarca ilişkiye giremeyen ve şikayetinin adını bile bilmeden yaşayan pek çok çift olması toplumumuz da olan bir gerçektir. Bu hastalar ya çocuk tedavisi için başvurduklarında ya da başka bir şikâyet için doktora gittiklerinde bu tanı ile yüzleşirler. Özellikle tedavisinin yüzde yüz olduğunu duyduklarında geçen onca yıllara üzülürler.

Hangi tecrübeli vajinismus merkezi seçerseniz seçin tedavinin kesin olduğu ve kısa sürdüğü bilgisi doğru bir gerçektir. Sadece uygulanan tedavi seansların da değişiklikler olabilir. Vajinismusa kesin çözüm deyince, bunu etkileyen en önemli faktör çiftlerin isteyerek tedaviye gelmeleridir. Bu cümle söylemesi basit, uygulaması sizin için ne kadar zor olduğunun farkındayız. Sizin için nasıl hemen hazır olunmayan bir şey ise bilmelisiniz ki diğer başvuranlarımız için de öyledir. Kimse tedaviye tam hazırım diye düşünse de kaygılandığı bu durumla bir anda yüzleşmeyi istemiyor. Bu şekilde başlıyor ertelemeler, bir bakıyor ki danışan hastamız haftalar değil başvurmak için yıllar geçmiş. Bu kadar erteleyerek geçen yılları önlemek için, tedavideki başarının kesin çözümle sonuçlandığını  burada belirtmeyi kendimize borç biliriz.

Tedavi sırasında eşinizle size başlayan görüşme ile çok detaylı bilgi vermekteyiz. Bu bilgi sonrası sizi dinleyip size özel nasıl bir plan yaparız bunu konuşuyoruz. Siz de oluşan kaygının nedeni ve çözümü bu görüşme ile pekiştirdik den sonra, cinsel yaşam hakkında aldığınız bilgiler ışığın da tedaviye kararlı hale geliyorsunuz. Şimdi size özel hazırlanan uygulama ve doğru nefes kullanımını içeren seanslarımız başlar. İlk seansın sonunda geçirdiğiniz bir iki saatlik seansın size kattıklarını fark edince arkasından yaklaşık üç seans dediğimiz seansları alıp başarıyı yakalıyorsunuz.

Bu tedavi ve detayları için bizi arayabilirsiniz. Ertelemeyin, kendinize güvenip başarıyı yakalayın. Başarı yüzde yüz kesin çözümdür.

Vajinismus Tedavisinde Kesin Çözüm Nasıl Olur?

Vajinismus tedavi edildiğinde çok olumlu sonuçlar veren bir hastalıktır. Çoğu hasta yaşadığı durumun kendine bağlı olduğunu düşünür. Belki de vajinismus diye bir şeyi daha önce hiç duymamıştır. Ancak yapılan araştırmalar gösteriyor ki ülkemizde birçok kişi bu sıkıntıyla karşı karşıyadır ve bu durum ülkemizde her on kadından birinde görülmektedir. Bu özellikle cinselliğin eksik ve yanlış bilgilendirildiği baskıcı toplumlarda izlenir. Burada yaşanan sıkıntılardan biri de sorunu yaşayan çiftlerin sadece kendi başına geldiğini düşünmesidir, kendinden başka kimsede olmadığını düşünüp gizli tutması ve hiç araştırma yapmamasıdır.  Oysaki Vajinismus, tedavi edildiğinde çok olumlu sonuçlar vermektedir.

Belirtileri başlıklı yazımı okuduysanız ve Vajinismus olduğunuzu düşünüyorsanız uzman doktordan yardım almanız gerekmektedir. Her ne kadar belirtileri kişi tarafından kendi tanısını koydurucu görülse de, bu konuda uzman birinin değerlendirip yol çizmesi başarıya giden yolu kısaltır. Çok zaman kaybetmeden başvurmak çiftleri rahatlatır.

Vajinismus Tedavisinde Kesin Çözüm

Vajinismus çözümü için en önemli olan faktörler; eş desteği, sabır, güven ve inançtır. Öncelikle hastanın bu durumu kabul edip artık bu sıkıntıya değil bunun çözümüne odaklanması gerekmektedir. Bunun için de araştırma yaparak alanında uzman birinden destek almalıdır. Sonrasında kendine, eşine ve tedaviyi yürüten uzmana güven duymalıdır. Bu tedavi sonucunda her şeyin düzeleceğine ilişkiye girebileceğine inancı olmalıdır. Eşler de bu durumun bayanın kontrolü dışında gerçekleştiğini bilip bu konuda eşlerine yardımcı olmalıdırlar. Bu koşullar olduğu sürece Vajinismus çözümü çok kolay olan bir sorundur.

Biz kliniğimizde çözümü için bilimsel yöntemlerden yararlanıyoruz ve en kısa sürede en etkili çözüme ulaşmaya çalışıyoruz. Daha sık olarak bilişsel yöntemlerden ve davranışçı yöntemlerden yararlanıyoruz. Bilişsel yöntemde daha çok hastanın cinsellik konusunda bilgilendirilmesi, bu konuda bilinçlendirilmesi ve kafasındaki soru işaretlerine cevap bulması sağlanmaktadır. Davranışçı yöntemde ise tedavi sürecinde hastanın yapması gereken egzersizler yer almaktadır.

Kliniğimizde bu yöntemleri kullanarak en kısa sürede hastalarımızın yaşadığı sorunu ortadan kaldırmak için özveri ile çalışmaktayız. Vajinismus bir ilişkinin sıkıntılı geçmesine hatta daha da ileriye giderek bitmesine sebep olmamalıdır. Nitekim tedavisi olan ve başarı sağlanılan bir cinsel işlev bozukluğudur.

Hasta iken hamile kalan biri için normal doğum oldukça endişe ve korku veren bir durumdur. Zaten ilişki esnasında sıkıntılar yaşayan kişi normal doğum konusunda daha da sıkıntılı bir sürece girecektir. Vajinismuslu biri tedavi görmemişse normal doğum konusunda zorlanmamalıdır. Gerekli tıbbı bilgi ve destek sonrası doktoruyla hazırlıklardan sonra doğum şekli belirlenmelidir. Doğumla birlikte bu durumun düzeleceği düşünülebilir ancak bu durum her kişi için aynı olmayabilir. Vajinismus doğumla birlikte geçmez, çünkü insanın zihninde olan bir durumdur ve endişelerini tedavi ile yenmesi gerekmektedir.

Henüz tedavi görmemiş birinin gebe kalması ve tedavi olmaması sadece bu sıkıntıları bir süreliğine erteleyebilir ancak tamamen ortadan kaldırmaz. Bu yüzden Vajinismus hastaları mutlaka alanında uzman biri tarafından tedavi olmalıdır. Başarılı bir tedavi süreci sonrasında gebe kalması önerilir. Vajinismus tedavisi olmadan gebe kalan kişilerse hamileliğinin 3. ve 6. ayları arasında tedavi olurlarsa başarılı geçen tedavi süreci sonrası normal doğum konusundaki enişeleri ortadan kalmış olacaktır.

Sorumuzun asıl cevabına gelelim. Evet, vajinismus hastaları hamile kalabilirler. Vajinismus hastaları tam olarak gerçekleşmeyen ilişkide erkeğin dışa boşalması ile spermlerin vajina içine kaçarak yumurtayı döllemesiyle gebe kalabilirler. Ancak şunu unutmamak gerekir, ilişkiye girmekle doğum yapmak aynı şey değildir. Yani doğum yaptığınızda yenmiş olmazsınız. Belki bu durum aileniz ve çevreniz için bir süre gündemi değiştiren, sevindirici bir olay olsa da bu geçici bir süreç olacaktır. İlişki esnasında tekrardan aynı sıkıntıları yaşayabilirsiniz.

 

Tedavi edildiği sürece çok olumlu sonuçlar veren bir hastalıktır. Çiftlerin seanslara istekli olarak katılmaları ve sonucunun olumlu olacağı inancında olmaları süreci güzel şekilde etkileyecektir. Eğer iyi bir uzmandan başarılı bir vajinismus tedavisi görürseniz hamile kalma konusunda korkularınızı ve endişelerinizi de yenmiş olursunuz. Hatta psikolojik olarak doğum yapmaya daha uygun hale geleceksiniz. Tabi ki doğumdan önce tedavi olmakta büyük fayda görülmektedir. Ancak yukarıda da belirttiğim gibi vajinismusluyken de hamile kalma olasılığınız vardır. Bu durumda erken doğum, düşük riski yoksa 3. aydan itibaren tedavi yapılabilir. Hamile kalan hastamız için en uygun olay tedavi süreci 3. ve 6. aylar arasındadır. Tedavisini ertelememeniz doğum sürecinde de sonrasında da size fayda sağlayacaktır.

Vajinismusta Başarı Etkenleri Nelerdir?

Vajinismus çözümü hakkında bir araştırma yapıp alanında uzman birinden tedavi süreci için yardım almak gerekmektedir.

Ülkemizde her on kadından birinde rastlamaktayız. Bu durumda olan kişilerin bu durumu sadece kendisi yaşıyormuş gibi düşünüp endişe duyması ve bunu saklamasına gerek yoktur.

Vajinismus, istek dahilinde olan bir şey değildir istem dışı vücudun kasılması ile olur ve bu konuda kişiler bilinçli olmalıdır, tedavi oldukları sürece bunu aşacaklarını düşünmeleri gerekmektedir. Diğer bir deyişle tedavi olacağım, zaten bunu istemeden yapıyorum, başarılı olmak için geldim ve istekliyim demelidir.

Vajinismus tedavisinde kişilerin kendilerine ve tedavi sürecini uygulayan uzmana güvenmeleri çok önemli bir husustur. Zira inanmak, başarmanın yarısıdır ve güven olmadan bu konuda başarılı olmak imkansızdır.

Vajinismus Tedavisinde Kesin Çözüm

Genel olarak başvuran kişilerin en büyük sıkıntısı bu konu hakkında kendilerine güvenmemeleridir. Ancak cinsel işlev bozuklukları içinde Vajinismus, tedaviye en olumlu yanıt veren bozukluktur. Biz verdiğimiz bilgiler ve iletişimle önce güven sağlayıp, tedavi isteklerini sağlamalıyız. Tedaviye kararlı ve istekli başlamak önemlidir.

Önemli olan faktörlerden biri de sabırdır. Vajinismus olup bu durumda anlatılan tedavi seanslarını sabırla takip eden ve egzersizleri uygulayanlar başarıya ulaşırlar. Tedavi süresince sabırlı olmak gerekmektedir; çünkü Vajinismus doktorunuzun size çizeceği yol ve tedavi planı ile aşılabilir.

Diğer bir konu; seanslara çiftlerin birlikte katılmasıdır. Hatta Vajinismus hastalarının bu süreçte en çok ihtiyaç duyduğu şey, eşinin desteğidir. Bu durumun bayanın isteği doğrultusunda olan bir şey olmadığını, istem dışı gelişen kasılmalar sonucu ilişkiye giremediğinin bilincinde olan beyler bu süreçte eşlerine çok fazla yardımcı olacaklardır. Seanslara çift gelme şartı yoktur ancak; çiftlerin seanslara istekli bir şekilde beraber gelmeleri süreci olumlu şekilde etkileyecektir.

Tüm bu şartlar sağlandığı sürece vajinismus, tedavi sonrası en çok yüz güldüren bir durumdur. Hastanın ve eşinin hem de uzmanın öz verisi ile %100 başarı sağlanabilmektedir.

Sağlıklı Kadın
Kadın Sağlığıyla ilgili merak edilen her şey blok yazılarında!
Hamilelikte Bulantı ve Kusma
Ağrısız (Epidural Doğum)
Anne Sütü ve Emzirme
Gebelik Testi
Gebelik Takibi ve Doğum
Soru ve Randevu Formu
Bizimle İletişime Geçin!
İletişim Sayfası