Vajinit, Vajinal Akıntı ve Enfeksiyon

Vajinit, vajinal akıntı ve enfeksiyon vajinanın bakteri, mantar veya parazitlere bağlı olarak iltihaplanmasıdır. Vajinal akıntı tek başına bir hastalığın belirtisi değildir. Ancak bu akıntı renkli ve kötü kokuluysa o zaman bir enfeksiyonun varlığından söz edilebilir. Bu durum vajina ve çevresinde kaşıntı, yanma ve ağrı gibi semptomları ortaya çıkarabilir.

Vajinit, vajinal akıntı ve enfeksiyon kadınları çoğunun zaman zaman yaşadığı bir durumdur ve uygun tedaviler sonucu kısa sürede iyileşmektedir. Ancak bazen tekrar eden ve kronikleşen vakalar görülebilir. Bu durumda jinekolog tarafından daha uzun vadeli bir tedavi yöntemleri uygulanabilir. Doğru teşhis ve tedavi belirtileri hafifletecek ve tekrarlamasının önüne geçecektir.

Vajinit Nedir?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere vajinit, vajinal akıntının oluşmasına sebep olan bir iltihaplanma çeşididir. İltihap durumunda vajinada yalnızca akıntı söz konusu olmaz, bu akıntıya aynı zamanda kaşıntı ve ağrı gibi semptomlar da eşlik edebilmektedir. Vajinit aslında tek tip bir rahatsızlık değildir, hastalığa sebep olan kaynağa göre çeşitli türlere ayrılmaktadır. Ancak genel olarak vajinite sebep olan faktörlerin en büyüğü vajinal bölge içerisinde normal bir dengeye sahip olan bakterilerin sayısında meydana gelen dengesizliktir diyebiliriz.

Vajinit, Vajinal Akıntı ve Enfeksiyon

Vajinit Türleri Nelerdir?

Vajinal akıntı sorusuna neden olan vajinit, birkaç farklı sebepten dolayı ortaya çıkabilmektedir. Bu sebeplerin her birinin oluşmasına farklı tek hücreli canlı türü sebep olmaktadır. Bu türlere ve sebeplere bağlı olarak vajiniti üç farklı grupta inceleyebiliriz:

 • Vajinite sebep olan faktörlerin başında yukarıda da belirttiğimiz üzere vajinal bakteriler,
 • Candida Albicans adı verilen ve doğada bulunan bir mantarın meydana getirdiği enfeksiyon,,
 • Son olarak da cinsel ilişki esnasında bulaşan ve adına trichomonasis adı verilen bir parazit sebep olmaktadır.
Vajinit, Vajinal Akıntı ve Enfeksiyon

Vajinit Neden Olur?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere vajinit, vajinal akıntı ve enfeksiyon durumları bir bütündür diyebiliriz. Vajinitin oluşması için yukarıdaki tek hücreli canlıların işe koyulması yeterlidir. Fakat bu tek hücreli canlılar vücudumuzda bu tür bir iltihaba nasıl sebep olabilmektedir? Yani kısacası vajinit nedenleri nelerdir?

 • Vajinit nedenleri arasında yukarıda da belirttiğimiz üzere vücuttaki bakteri dengesinin bozulması sayılabilir.
 • Vajinitin bir diğer nedeni ise doğada bulunan mantarlardır. Umuma açık olan yerlerde tuvalet yapılması bu mantarların üremesi için yeterli bir sebeptir.
 • Ayrıca yine tuvaletin hijyenden yoksun bir ortamda yapılması da mantarların oluşmasına neden olabilir.
 • İç çamaşırının sık değiştirilmemesi, iç çamaşırının kirli olması da vajinit sebepleri arasındadır.
 • Genital bölgenin düzgün bir şekilde temizlenmemesi, genital bölgeye hijyenden yoksun nesnelerin sokulması da yine bu mantarların oluşmasında etkilidir.
 • Ayrıca genital bölge temizlendikten sonra buranın ıslak bırakılması da mantarların üremesi için elverişli bir ortam hazırlamaktadır.
 • Cinsel ilişki esnasında hijyene dikkat edilmemesi ya da partnerde bulunan herhangi bir mantar durumu da bu tür hastalıkların oluşmasına neden olabilmektedir.

Bu ve bunun gibi sebeplerin her biri vajinit, vajinal akıntı ve enfeksiyon sorunlarının oluşmasına neden olmaktadır.

Vajinit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinit tedavisi için kesin bir yöntemden söz etmek doğru değildir. Enfeksiyonun durumu ve enfeksiyonun türüne göre kişilere ilaç ya da antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Bunun için aşağıdaki belirtileri gördüğünüzde doktorunuza başvurmalı ve onun önerdiği tedavi yöntemlerine uymalısınız.

Vajinit Belirtileri Nelerdir?

Vajiniti vajinal akıntı ve enfeksiyon durumlarında aşağıdaki belirtiler sıklıkla yaşanmaktadır. Eğer bu belirtilerden birkaçını ya da bir tanesini yaşıyorsanız o zaman mutlaka alanında uzman olan bir doktora görünmeniz gerekmektedir:

 • Vajinit durumunda kişide genellikle vajinal akıntılar daha fazla olur ve bu akıntılarda hoş olmayan kokular da mevcuttur.
 • Vajinit rahatsızlığında vajinada renk değişimleri görülebilir.
 • Bu renk değişiklikleri aynı şekilde vajinal akıntıda da rastlanabilmektedir.
 • Vajina bölgesinde yoğun bir kaşıntı durumu söz konusudur.
 • Genital bölgede tahriş durumuna da rastlanabilmektedir.
 • İlişki sırasında ağrı, acı yaşanabilir.
 • Kişi idrara çıktığında ağrı, acı ve yanma hissedebilir.

Vajinal enfeksiyon tedavi edilmediği takdirde hastalık ilerleyebilir ve ilerleyen zamanlarda kişilerde dış gebelik, kısırlık gibi sorunlara neden olabilir.

Evet, vajinal enfeksiyon tedavi edilmediği takdirde vücuda yayılır ve ciddi sorunlara hatta ölümlere dahi yol açabilir.

Evet, vajinal enfeksiyonun yaşanması gibi bir durumda adet düzensizliği, idrara çıkıldığında ağrı ve genel anlamda bel çevresinde hissedilen bir ağrı gibi belirtiler de görülebilmektedir.

Sağlıklı Kadın
Kadın Sağlığıyla ilgili merak edilen her şey blok yazılarında!
Hamilelikte Bulantı ve Kusma
Ağrısız (Epidural Doğum)
Anne Sütü ve Emzirme
Gebelik Testi
Gebelik Takibi ve Doğum
Soru ve Randevu Formu
Bizimle İletişime Geçin!
İletişim Sayfası