Gebelikte Dikkat Edilecek Hastalıklar

Gebelikte dikkat edilecek hastalıklar, bu süreçte karşılaşılması muhtemel çeşitli sorunlardır. Bu hastalıklardan bazıları gebelikte kullanılması tehlikeli ilaçlarla tedavi edilmektedir, bazıları ise genel sağlık ve doğum sürecine olumsuz etki edebilmektedir.

Gebelikte dikkat edilecek hastalıklar arasında gebelik diyabeti, tansiyon gibi problemler yer alır. Anemi (kansızlık), enfeksiyonlar ve tiroit problemleri de gebenin ve bebeğin sağlığını tehlikeye atabilmekte, doğum süreci ve sonrasında kalıcı sorunlar ortaya koyabilmektedir. Bu ve benzeri durumlardan kaçınmak ve gerekli tahlilleri yaptırmak sürecin sorunsuz ilerlemesini sağlayabilir.

Gebelikte En Sık Rastlanan Hastalıklar

Hamilelik; başlı başına mucizevi ancak bir o kadar da zor bir süreçtir. Çünkü bu süreç içerisinde anne adayını bekleyen türlü değişimler ve bu değişimlerin yarattığı olumlu- olumsuz etkiler yer almaktadır. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere hormon değişimi hamilelik döneminin her evresinde meydana gelmektedir. Bu hormonların değişmesi, annenin düzenin değişmesi anlamına geldiği için gebelik esnasında vücut daha savunmasız hale gelebilir. Bu da çeşitli hastalıkların oluşmasına mahal verir ve bu hastalıklar hem anneyi hem de bebeği etkileyebilir.

Gebelikte dikkat edilecek hastalıklar aynı zamanda çoğu kadının hamilelik esnasında yaşadığı rahatsızlıklar olarak da yorumlanabilir. Hamilelik döneminde mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, ayaklarda şişkinlik, ishal, kabızlık gibi sorunlar zaten neredeyse her kadında görülebiliyor. Ancak bunların yanı sıra; reflü, hemoroid, idrar yolu enfeksiyonu, diyabet, nefes darlığı ve ödem gibi rahatsızlıklar ile de karşılaşılmaktadır.

Hamilelik Döneminde Reflü

Bilindiği üzere reflü; yemeklerde yenilen yiyeceklerdeki asidin sindirim esnasında mideden yukarı doğru yemek borusuna çıkması ile meydana gelmektedir. Oldukça rahatsız edici bir rahatsızlık olan bu durum gebelikte dikkat edilecek hastalıklar arasında yer almaktadır. Hamilelik esnasında reflü; anne adayının fazla yemek yemesi, mideyi rahatsız eden yiyecekleri tüketmesi (aşerme) ile başlar. Buna ek olarak hamilelik esnasında gelişen rahim mideye baskı yapmaya başlar. Ayrıca hormonlardaki değişiklik de midedeki yiyeceklerin sindirilmesini sağlayan salgıların azalmasına neden olabilir. Tüm bu nedenlerin bir araya gelmesi hamilelikte reflü hastalığının tetiklenmesine neden olabilmektedir. Hamilelikte reflü sorunu ile karşılaşmamak adına, anne adayının yediklerine dikkat etmesi, baharatlı, asitli ve fazla yağlı yiyeceklerden kaçınması gerekmektedir.

Gebelikte Dikkat Edilecek Hastalıklar

Hamilelik Döneminde Hemoroid

Hamilelik döneminde rahmin büyümesi hem mideye hem de bağırsaklara baskı yapmaktadır. Bağırsaklara yapılan baskıdan ötürü, anne adayında kabızlıklar meydana gelebilir. Bu kabızlıkların sık görülmesi, kabızlık esnasındaki ıkınma vs. anne adayında hemoroidin oluşmasına neden olabilir. Hamilelikte dikkat edilecek hastalıklar içerisinde yer alan hemoroidin belirtileri arasında; dışkılama esnasında kısa süreli kanamalar ve ağrılar yer almaktadır.

Bunun için anne adayının acılı ve bol baharatlı yiyeceklerden uzak durması onun yerine lifli ve protein ağırlıklı besinlere yönelmesi gerekmektedir.

Hamilelik Döneminde Diyabet

Normal zamanda şeker hastalığı şikâyeti bulunmayan kişilerde hamilelik döneminde diyabet hastalığı da görülebilir. Genel olarak hamileliğin 23. ve 24. haftalarında görülen diyabet aynı zamanda hamilelikte dikkat edilecek hastalıklar arasında yer almaktadır. Hamile bireylerde diyabet neden görülür sorusunun yanıtı için yine değişen hormon dengesini neden olarak verebiliriz. Hormon seviyesindeki değişmeler vücudun hormonların salgılanmasını dengeleyememesine neden olur ve buna bağlı olarak da diyabet ortaya çıkar.

Böyle bir sorunla karşılaşan anne adaylarının şeker tüketimini azaltması şarttır. Aynı zamanda hamilelik esnasında diyabet oluşan anne adaylarının mutlaka doktor kontrolünde olması gerekmektedir.

Gebelikte Dikkat Edilecek Hastalıklar

Hamilelik Döneminde İdrar Yolu Enfeksiyonu

Hamilelikte dikkat edilecek hastalıklar arasında en sık rastlananı idrar yolu enfeksiyonudur. Çeşitli sebepler doğrultusunda meydana gelen bu hastalık için annenin ekstra dikkat etmesi önemlidir. Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu sorununu yaşamamak için anne adaylarının hijyen konusunda daha dikkatli olması, temiz olmayan yerlerde idrarın yapılmaması gerekmektedir.

Ayrıca anne adayları; idrar yaparken zorluk, yanma, akıntı gibi sorunlarla karşılaşıyorsa o zaman bir doktora başvurmalıdırlar.

Gebelikte Sık Görülen Sağlık Sorunları Nelerdir?

Gebelikte sık görülen sağlık sorunları yukarıda da belirttiğimiz üzere; kabızlık, hemoroid, idrar yolu enfeksiyonları, diyabet, tansiyon, ödem, kusma, bulantı, ağrı, sızı ve sancılardır.

Gebelerde En Sık Ne Eksikliği Görülür?

Gebelik esnasında annede en çok demir eksikliği görülür. Bu da anemi yani kansızlık sorununa yol açar ve bu hem anne adayı hem de çocuğun gelişimi açısından zararlıdır.

Gebelikte Bağışıklık Sistemi Zayıflar mı?

Evet, gebelikte HCG hormonu salgılanır ve bu hormon yükseldikçe kişilerde mide bulantısı, kusma gibi sorunlar ortaya çıkar ki bu da bağışıklık sistemini zayıflatır.

Sağlıklı Kadın
Kadın Sağlığıyla ilgili merak edilen her şey blok yazılarında!
Hamilelikte Bulantı ve Kusma
Ağrısız (Epidural Doğum)
Anne Sütü ve Emzirme
Gebelik Testi
Gebelik Takibi ve Doğum
Soru ve Randevu Formu
Bizimle İletişime Geçin!
İletişim Sayfası