Kadın İnfertilitesi Ne Demek?

Kadın infertilitesi ne demek? Bir kadının düzenli ve korunmasız cinsel ilişkiye girmesine rağmen gebe kalamamasıdır. Herhangi bir tedavi uygulanmamasına rağmen bir yıl boyunca gebeliğin sağlanamaması olarak da değerlendirilebilir. Kadın infertilitesi birçok nedenden kaynaklanabilir. Tıbbi, genetik veya hormonal durumlar incelenmelidir.

Kadın infertilitesi ne demek? Öncelikle altta yatan nedenler belirlenmeli; tıbbi, genetik veya hormonal durumlar incelendikten sonra kişiye özel tedavi süreci başlatılmalıdır. İlaçlar, cerrahi işlemler, tüp bebek gibi üreme tedavilerinden faydalanılabilir. Ancak bu tedaviler her hastanın durumuna ve ihtiyaçlarına göre uygulanır.

Gelişen Teknoloji Umut Veriyor!

Kadın infertilitesi ne demek kadınların yumurtalıklarında ya da rahim yapılarında meydana gelen sorunlar sebebi ile çocuk sahibi olmakta sıkıntı yaşamaları manasına gelmektedir. Kadınlarda infertilite tedavisinde gelişen yöntemler ile büyük adımlar atılmış ve birçok umutsuz tabir edilen vakanın dahi çocuk sahibi olması mümkün kılınmıştır. Bu aşamada konusunda uzman olan bir ekip ile iş birliği yapmak da büyük önem arz etmektedir. Gelişen teknoloji ve vaka bilgisi ile sekonder ve primer infertilitenin yarattığı sorunun önüne geçilmesi oldukça kolay bir hal alır.

Kadın İnfertilitesi Nedenleri Nelerdir?

Kadın infertilitesi ne demek kadınların fiziksel sıkıntılar sebebi ile çocuk sahibi olmakta zorluk çektikleri manasına gelen bir tanımlamadır.

  • Kadınlarda infertilite yaşanmasının en temel nedenleri arasında tüplerin kapalı olması gelmektedir. Tüpler kapalı ise bunun için HSG tanısının yapılması ve daha sonrasında operasyon ile tüplerin açılması gerekmektedir. Tüplerin en azından birinin açık olmasında dahi hamile kalma olasılığının daha yüksek olduğu görülmektedir.
Kadın İnfertilitesi Ne Demek?
  • İnfertilitenin bir diğer nedeni de kişilerin doğuştan rahim yapılarının tam olarak gelişmemiş olmasıdır. Bu tür durumlarda tıbbın elinden gelen çok büyük bir adım olmadığını belirtmek gerekir. Yumurtanın olgunlaşması ya da döllenmesi ile alakalı bozukluk olmasında dahi bir şekilde gebelik sağlanırken gelişim bozukluklarında bu şansın oldukça düşük olduğunun altı çizilmelidir.
  • Gebelik için vücutta gerekli olan değerlerin tam olmaması da sıklıkla rastlanan hususlar arasındadır. Bu aşamada bir sorun olsa da olmasa da gebelik sürecinde demirden folik aside kadar birçok unsurun destek olarak alınması gerektiği de bildirilmelidir. Kadın doğum uzmanınız size bu konuda gerekli olan bilgilendirmeleri sunacaktır.

Alanında uzman olan kişiler ile iş birliği yaparak bu konuda tanı almış olsanız dahi çocuk sahibi olma şansını elde edebilirsiniz. Bu aşamada psikolojik desteğin de sürecin olmazsa olmazlarından biri olduğu yeniden dile getirilmelidir.

İnfertilite Türleri Nelerdir?

Kadın infertilitesi ne demek kadınlarda meydana gelen kısırlık olarak da tanımlanmaktadır. Kadınlarda meydana gelen kısırlık primer ve sekonder olarak tanımlanmaktadır. Primer kısırlıkta kişilerin daha önce çocuk sahibi olamadan bu tanıyı alması manasına gelmektedir. Sekonder kısırlıkta ise sağlıklı ya da ölü olarak bir doğum gerçekleştirdikten sonra kısırlık tanısı alınması manasına gelmektedir. Yapılan teknolojik gelişmeler ile her iki kısırlık türünde de gerekli olan tedavilerin yapılması ve kişilerin çocuk sahibi olmaya bir adım daha yaklaştırılması mümkün kılınır.

Psikolojik Faktörlere Dikkat!

Kadın infertilitesi ne demek kadınlarda zaman zaman fiziksel bir sorun olmasa dahi, çocuk sahibi olma konusunda büyük zorluklar yaşadıkları görülmektedir. Bu durumun yapılan son araştırmalar ile stresten ve psikolojik instabiliteden kaynaklandığı fark edilmektedir. Kadınların çok stresli olan dönemlerde çocuk sahibi olmasının çok daha zor bir hal aldığını eklemek gerekir. Bu nedenle infertilite konusunda tedavi alırken aynı zamanda dilerseniz tek dilerseniz de çift olarak terapiye de devam etmeniz önerilmektedir.

Erkeklerde İnfertilite

Sorunun kadından kaynaklanmaması durumunda erkeklerin de gerekli olan testlerden geçirilmesi gerekmektedir. Erkeklerde infertilite olup olmadığını öğrenmek için semen testi yapılmaktadır. Yapılan emen testi ile meni içerisinde bulunan sperm sayısı ve kalitesinin ölçümlenmesi sağlanacaktır. Spermin kalitesinin ya da sayısının düşük olması durumunda belirli ve düzenli bir tedavi planının uygulanması ile infertilite ile mücadele etmek mümkün kılınmaktadır. Fakat sperm yokluğu durumunda herhangi bir çözüm yolunun mevcut olmadığını eklemek gerekir. Sadece az sayıda sperm olsa dahi bir çaba sarf edilebilecekken uzun senelerdir tedavi gerçekleşmesine rağmen sperm sayısı sıfırlanmış olan kişilerin şu anki mevcut tedavi planları ile çocuk sahibi olmasının mümkün olmadığını da eklemek gerekmektedir.

Kadın İnfertilitesi Ne Demek?

Kadın İnfertilitesi Nedir?

Kadınların rahimlerinde ya da genel olarak doğurganlık özelliklerinde sorun yaşanması sebebi ile çocuk sahibi olmasının zorlaştığı durumlar infertilite bir diğer adı ile kısırlık olarak tanımlanır.

Kadin İnfertilitesi Anovülasyon Nedir?

Anovülasyon kadınlarda yumurtlama gerçekleşmemesi olarak da tanımlanmaktadır.

İnfertilite Ne Demek?

İnfertilite kısırlık anlamına gelmektedir. Bu durumun bir ileri seviyesi de sterilitedir. Sterilitede çocuk sahibi olma olasılığının olmadığı belirtilmelidir.

Sağlıklı Kadın
Kadın Sağlığıyla ilgili merak edilen her şey blok yazılarında!
Hamilelikte Bulantı ve Kusma
Ağrısız (Epidural Doğum)
Anne Sütü ve Emzirme
Gebelik Testi
Gebelik Takibi ve Doğum
Soru ve Randevu Formu
Bizimle İletişime Geçin!
İletişim Sayfası