Rahim Ağzı Kanseri Aşısı

Rahim ağzı kanseri aşısı, HPV’nin neden olduğu rahim ağzı kanseri riskini azaltmaya yardımcı olur. Bu aşılar, genellikle bir dizi doz halinde uygulanır ve cinsel temas öncesi yapılması önerilir, çünkü aşının enfekte olmuş bir kişinin HPV’sine karşı etkili olması daha olasıdır.

Rahim ağzı kanseri aşısı, rahim ağzı kanserinin önlenmesine yardımcı olabilir, ancak bu tamamen kanseri engellemez. Bu nedenle düzenli smear testleri (Pap smear) ve diğer kanser tarama yöntemlerini kullanmak hala önemlidir. Aşının yaygın yan etkileri arasında aşı yapılan bölgede ağrı, ateş, baş ağrısı ve hafif baş dönmesi bulunabilir.

Aşı Koruması

Rahim ağzı kanseri aşısı son zamanlarda tıp alanında fark yaratan unsurların başında gelmektedir. Rahim ağzı kanserine sebebiyet veren virüs HPV olarak tanımlanmaktadır. Bu virüsün olumsuz etkilerinden kurtulmak için bir tedbir olarak HPV aşısını bir diğer adı ile rahim ağzı kanseri aşısını yaptırabilirsiniz. Rahim ağzı kanseri aşısının büyük oranda koruma sağlaması elde edilecek olan verimliliği artırmaktadır. Yan etki ve fayda analizi yapıldığı zaman faydasının yan etkisine göre çok daha yüksek olduğu saptanmıştır.

Rahim Ağzı Kanseri Aşısı Ücretli midir?

Rahim ağzı kanseri aşısı sigorta tarafından karşılanan bir aşı türü değildir. Fakat bunun ücretsiz olarak uygulanması için kadınlar tarafından kampanyalar uygulanmaya devam etmektedir. Özellikle aşının sunmuş olduğu etkin korumanın kanıtlanması ile beraber aşının yaygın şekilde uygulanmasının ne kadar faydalı olacağı bir kere daha fark edilmektedir. Rahim ağzı kanseri aşısı incelemesi yapıldığı zaman özellikle bu aşının kadınların geçmişinde bir kanser tanısı varsa muhakkak uygulatmaları gereken tedbirlerden biri olduğu düşünülmektedir. Kanserin ailelerde yaygın bir biçimde görülmesi çocukların da genetik kodlarına bu durumun işlenmesine neden olabilir. Tam da bu nedenle, aile hastalık geçmişinde kanser olan kişilerin bu konuda çok daha dikkatli olması önerilmektedir.

Rahim Ağzı Kanseri Aşısı

Rahim Ağzı Kanseri Nedir?

Rahim ağzı kanseri yaklaşık olarak bir sene içerisinde yarım milyon kadını etkisi altına almaktadır. Bu hastalığın tehlikesinin ortadan kaldırılması için aşılama çalışmalarının ücretsiz hale getirilmesi en temel beklentiler arasında yer alır.

  • Rahim ağzı kanseri rahim kısmının Serviks olarak tabir edilen kısmında çıkan bir kanser türüdür. Kansere neden olan asıl unsur ise HPV olarak tanımlanan virüstür.
  • Rahim ağzı kanseri ile alakalı olarak en net sıkıntı ise bu hastalığın çok kolay fark edilmemesidir. Hastalık kolay kolay fark edilmediği için belirtileri anlamlandırmak da zor olabilmektedir.
  • Vajinanın iç kısmında doluluk hissi, anormal kanamalar, bel ve bacak kısmında meydana gelen şiddetli ağrılar bu rahatsızlığın belirtileri arasında yer almaktadır. Bu kanser türünün yaygınlaşması ile beraber kadınların vajinalarında meydana gelen en ufak bir anormalliği dahi gözden kaçırmaması önerilmektedir.

Bu detaylara bakıldığı zaman hem hastalık hem de tedavi sürecinin ne derece zorlu geçeceği hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

HPV Testi Nedir?

Kişilerin tanı adımını tamamlamak için HPV testi yapılması artık modern tıp ile oldukça kısa bir süre içerisinde yerine getirilebilmektedir. Bu noktada asıl konu başlığı ise her HPV virüs tanısının rahim ağzı kanserine sebebiyet vermeyeceğidir. Kadınların nerdeyse yüzde ellisi hayatlarının bir döneminde HPV virüsüne maruz kalırlar. Bağışıklık sistemi etkenliğini göstererek gerekli olan elimine etme adımını tamamlamaktadır. HPV virüsünün rahim ağzı kanserine sebebiyet verip vermediğini anlamak için ise Smear testinin yapılması gerekmektedir. Bu test sonucunda kesin tanı konulması sağlanacaktır. Tanı ne kadar erken konulursa elde edilecek olan sonuç da o kadar verimli olacak tedavi edilme kapasitesinde o kadar artış meydana gelecektir. Smear testi kapsamında sadece rahim içi kısımdan fırça yardımı ile sürüntü alınacaktır. Bunun analiz edilmesinin sonucunda gerek duyulursa tekrarlanır ya da ultrason muayenesi yapılır. Bu şekilde rahim ağzı kanserinin teşhis adımı yerine getirilmiş olur.

Rahim Ağzı Kanseri Aşı ile Tamamen Engellenebilir mi?

Rahim ağzı kanseri aşısı ile beraber rahim ağzı kanseri tamamen engellenebilir bir hal almıştır. Bu nedenle rahim ağzı kanserinin sorunsuz şekilde hayatınızda tehlike arz etmeden ortadan kaybolması için bir fırsat sunulmaktadır. Bu aşının sigorta kapsamında alınması en temel istekler arasındadır. Engellenebilir bir hastalık olmasına rağmen henüz sigorta tarafından ödeme kapsamına alınmamış olması bu hastalığa dair gerekli olan hassasiyetin ve bilincin oluşmadığının temel sebepleri arasındadır.

Rahim ağzı kanseri aşısı kaç TL?

Rahim ağzı kanseri aşısı her yıl belirlenen ücret karşılığı temin edilebilir ve yaptırılabilir. Eczanelerden öncesinde talep ederek ya da jinekoloji kliniklerinde sorunsuz şekilde temin adımını yerine getirebilirsiniz.

Rahim ağzı kanseri aşısı kaç yaşına kadar?

Rahim ağzı kanseri aşısını kişilerin 46 yaşına kadar yaptırmasına izin verilmektedir.

Rahim ağzı kanseri aşısı kimlere yapılır?

Kadınların bu kanser türünden mustarip olmaması için yapılan aşılama isteğe bağlıdır ve sigorta ödemesi kapsamında değerlendirilmemektedir.

Sağlıklı Kadın
Kadın Sağlığıyla ilgili merak edilen her şey blok yazılarında!
Hamilelikte Bulantı ve Kusma
Ağrısız (Epidural Doğum)
Anne Sütü ve Emzirme
Gebelik Testi
Gebelik Takibi ve Doğum
Soru ve Randevu Formu
Bizimle İletişime Geçin!
İletişim Sayfası