Vulvar Vestibulit Sendromu

Vulvar Vestibulit Sendromu cinsel ilişki esnasında ağrı hissedilmesidir. Vulvar vestibul vajinanın dış kısmındaki hassas dokuların genel adıdır. Bu sendrom ise daha çok bu bölgede ağrı hissedilmesi ile karakterizedir. Belirtileri arasında vajinal girişte ağrı, vajinada yanma ve kaşıntı, idrar yaparken ağrı bulunur.

Vulvar Vestibulit Sendromu genetik yatkınlık, cilt hastalıkları, kronik enfeksiyonlar, hormonal değişiklikler sonucu ortaya çıkabilir. Bu sendromun tanısı mutlaka uzman bir hekim tarafından konulmalıdır. Hekim tarafından uygulanacak tedavi ile sendromunun belirtileri hafifletilebilir. Bu sendromun fiziksel ya da psikolojik sebepleri olabilir.

VVS Nedir?

Vulvar Vestibulit Sendromu kadınların dış genital organında meydana gelen bir rahatsızlık olarak tanımlanmaktadır. Bu rahatsızlık vulvada yangı olarak da tanımlanmaktadır. Bu durumun kadınların cinsel ilişkiye girmekte zorlanması sorununu da beraberinde getirdiği belirtilmelidir. Toplumumuzda oldukça yaygın bir biçimde görülmesine rağmen fark edilmesi ve tanı kurulmasına dair sorunlar yaşanabilmektedir. Kadınların genital organları ile alakalı yaşadıkları sorunları dillendirmekten çekinmeleri de bu tanının konulmasını zorlaştıran faktörler arasında kendini göstermektedir.

Belirtileri Nelerdir?

Vulvar vestibulit sendromu konusunda en sık rastlanan belirtilerden bazıları şunlardır:

  • Vulva kısmında cinsel ilişki sırasında ya da vulvaya baskı uygulandığı zaman büyük bir ağrı meydana gelir. Bu noktada bölgedeki hassasiyetin de dikkate alınması gerekmektedir.
  • En sıkıntılı hususlardan biri de genel vulvodini kapsamında herhangi bir muayene bulgusunun olmamasıdır. Bu aşamada net bir rahatsızlığa sebebiyet verecek fiziksel koşul olmasa dahi ağrı ve batma hissinin meydana geldiği kadınlar tarafından dile getirilmektedir.
  • Lokal olan vulvodini kapsamında ise genellikle genç kadınların bu rahatsızlıktan mustarip oldukları görülmektedir. Bu rahatsızlık disparoni yani bir diğer deyiş ile cinsel ilişkide ağrı ve yanma hissi ile seyretmektedir.
  • Normal koşullarda vajinada herhangi bir ağrı ya da tahriş yaratmayacak olan küçük dokunuşların dahi büyük tepkilere ya da hassasiyete yol açması en sık yaşanan sorunlar arasında kendini göstermektedir.
Vulvar Vestibulit Sendromu

Bu belirtiler ile alakalı olarak kişilerin rahatsızlık duygularını ikinci plana atmamaları ve bu durumu normalize etmemeleri gerekmektedir. Acının normalize edilmesi ile kişilerin sıkıntı yaşayabilecekleri ve uzun vadede kişilerin ikili ilişkilerinde ve vajinal sağlıklarında geri dönülmeyecek sorunların meydana gelebileceği de eklenmelidir. Son dönemlerde bu hastalığın bilinirliğinin artması ile hem dillendirilmesi hem de tedavi edilmesi konusunda büyük gelişme katedilmiştir.

Vajinismus ile Benzer midir?

Vulvar Vestibulit Sendromu ile vajinismusun birbirine benzetildiği ve hatta bazı durumlarda karıştırıldığı görülmektedir. Bu noktada en temel farkın üzerinde durulması gerekir. Vajinismus sadece psikolojik sebepler ile meydana gelirken VVS ise gerçekten kişilerin fiziksel manada bir acı duymalarına neden olan yangı sebebi ile meydana gelmektedir. Bu sorunun üstesinden gelmek için kişilerin karışıklığa düşmeden alanın uzmanı olan isimlerden destek alması gerekmektedir. Vajinismusun da artık bir tedavi skalasının olduğunu unutmamak gerekmektedir. Bu rahatsızlıkta kadınların normal koşullarda cinsel ilişkiye girmek istese de bu ilişki sırasında acı duyacaklarını sanmaları sebebi ile kendilerini kasarak cinsel ilişkiye izin vermemeleridir. VVS kapsamında ise kadınların ciddi manada cinsel ilişki sırasında büyük acılar duyması söz konusudur. Bu acı faktörünün ve fiziksel-psikolojik faktör ayrımının kesinlikle göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

Konunun Uzmanına Danışın

Vulvar Vestibulit Sendromu konusunda alanında uzman olan doktorlar ile iletişime geçmek hem tanının konulması hem de tedavinin yapılması sürecinde büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Bu alanda uzmanlığı olduğundan emin olduğunuz doktorlardan randevu alarak çekinmeden sorununuzu anlatmalısınız. Genital organ ile alakalı sorunların dile getirilmekten kaçınılmasının hem kişilerin bireysel sağlıkları üzerinde hem de ikili ilişkilerinde büyük yıkıcı etkileri olabileceğinin de ayrıca bildirilmesi gerekir.

Genital Sorunlarınızı Dile Getirmekten Kaçınmayın

Kadınların genital sorunlarını dile getirmekten kaçınmalarının yanı sıra, genellikle bu sorunu farklı sebeplere yormaları da sıklıkla meydana gelen olumsuzluklardandır. Örneğin rahim ağzı kanserinden mustarip olan kadınların vajinal ağrı, doluluk hissi ya da anormal kanama gibi durumlar yaşamalarına rağmen bunları uzun bir müddet ciddiye alarak doktora gitmedikleri görülmektedir. Bu tür ihmallerin de kişilerin hayatına mal olabilecek sorunlara sebebiyet verdiğini eklemek gerekmektedir. Sorunlar uzmanlara ne kadar hızlı bir biçimde bildirilirse yanıt bulmak da o kadar kolay bir hal alacaktır.

Eğer durum vajinal enfeksiyondan kaynaklanıyor ise bunun için ortadan kaldırıcı bir tedavi biçimi uygulanacaktır.

Bu sendrom bir enflamasyon sebebi ile meydana gelmektedir. Oluşum sebepleri arasında HPV virüsünün bulunduğunu da eklemek gerekir.

Cinsel ilişki sırasında büyük bir ağrı ve yanmanın meydana gelmesi olarak tanımlanmaktadır. Kişilerin günlük hayatlarını da ikili ilişkilerini de derinden etkilemektedir.

Sağlıklı Kadın
Kadın Sağlığıyla ilgili merak edilen her şey blok yazılarında!
Hamilelikte Bulantı ve Kusma
Ağrısız (Epidural Doğum)
Anne Sütü ve Emzirme
Gebelik Testi
Gebelik Takibi ve Doğum
Soru ve Randevu Formu
Bizimle İletişime Geçin!
İletişim Sayfası