Ağrısız (Epidural) Doğum

Ağrısız (epidural) doğum, doğum esnasında ağrıyı azaltmak için kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem, anne adayının doğum sırasındaki ağrısını hafifletirken, aynı zamanda tamamen bilinçli ve uyanık olmasını sağlar.

Ağrısız (epidural) doğum, bir diğer adıyla epidural analjezi, özellikle uzun süren doğumlar ve ağrı toleransı düşük olan anneler için tercih edilen bir seçenektir. Bel bölgesinden enjekte edilen bir ilaç ile, annenin alt bedende ağrı ve acı hissi en düşük seviyeye indirilir. Böylece doğumun ağrısız ancak uyanık biçimde gerçekleşmesi mümkün olmaktadır.

Epidural (Ağrısız) Doğum Nedir?

Doğum hayattaki en mucizevi olaylardan biridir. Dünyaya yeni bir birey getirmek, anne olmak hemen hemen çoğu kadının hayalidir. Ancak bu hayal, çoğu kişinin korktuğu bazı aşamalar ile doludur. Çünkü doğum hem sancılı hem de ağrılı bir süreçtir. İşte bu noktada kadınların büyük bir kısmı, ağrısız (epidural) doğum yöntemini tercih etmektedir. Peki, epidural doğum nedir?

Epidural yani ağrısız doğum adı üzerinde doğum esnasından ağrı ve sancının önlenmesini sağlayan bir doğum yöntemidir.

Epidural Doğum Nasıl Gerçekleştirilir?

Ağrısız (epidural) doğum nasıl gerçekleştirilir sorusu, pek çok kadın için merak konusudur. Bundan kısaca bahsedecek olursak ilk olarak doğumdan önce anne adayının bel kısmından bir iğne yardımı ile giriş sağlanır. Daha sonra omurilik kısmına bir kateter yani tüp takılır ve bu tüp içerisinden anestezik madde enjekte edilir. Bu sayede anne adayının belden aşağı olan kısmı uyuşturulur ve bu uyuşma ile birlikte ağrı durumunun engellenmesi hedeflenir.

Ağrısız (Epidural) Doğum

Epidural Doğum Uygulaması Ne Zaman Başlar?

Burada en önemli konulardan birisi de ağrısız (epidural) doğum için gerekli olan uygulamaların yani uyuşturma işlemlerinin ne zaman yapılması gerektiğidir. Çünkü bu işlemler eğer vaktinden önce uygulanılırsa o zaman doğum gecikebilir. Vaktinden sonra uygulandığı takdirde de doğum sancıları başladığı için anne bu süreç içerisinde yine acı çekmiş olur. Bu yüzden uzman doktorun yapması gereken şey; anne adayını kontrol etmektir.

Epidural doğum ne zaman uygulanır sorusunun yanıtı için ise bu doğum yönteminde uygulanması gereken yöntemlerin; rahimdeki kasılmalar düzenli hale gelmeye başladıktan sonradır. Ayrıca bu kasılmalar ile birlikte rahim ağzı yaklaşık olarak %60 ila %70 civarında incelmeli ve rahim açıklığı da 4 cm kadar olmalıdır. Bunlar sağlandığı takdirde epidural doğum uygulamaları başlayabilir.

Epidural Doğum Uygulamaları Ne Zaman Etkili Olur?

Bu konu hakkında en çok merak edilen diğer bir soru da ağrısız (epidural) doğum uygulamalarının ne zaman etkili olmaya başlayacağıdır. Anne adayının ağrılarının başlaması ve yukarıda sayılan kriterlerin gerçekleşmesi ile yapılan uygulamalar yaklaşık olarak 10 dakika sonrasında etkisini göstermeye başlar. Anne adayı ilk olarak belden aşağı olan kısımda karıncalanma hisseder ve aynı zamanda ayaklarda ısınma durumu da söz konusudur. Yaklaşık 15 dakika sonrasında ise uygulama tamamen etkisini gösterir ve anne adayının ağrılarında ciddi anlamda bir azalma olur. Ancak ağrılar doğum esnasında, ilacın azalması durumu dahilinde yeniden artmaya başlayabilir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda uzman hekim duruma bağlı olarak yeniden bir doz ayarlaması yaparak enjekte işlemini gerçekleştirebilir.

Ağrısız (Epidural) Doğum

Epidural Doğumunun Avantajları Nelerdir?

Peki, son zamanlarda pek çok anne adayının tercih ettiği ağrısız (epidural) doğum uygulamasının avantajları nelerdir?

  • Epidural doğum, doğum süreci ile ilgili olan tüm o kötü deneyimlerin yaşanmasını engeller.
  • Annenin daha acısız ve daha ağrısız bir doğum deneyimi yaşamasını sağlar.
  • Doğum esnasında annenin güç toplamasına ve ıkınma eylemlerini gerçekleştirebilmesine yardımcı olur.
  • Normal doğumda olduğu gibi anne ekstra acı çekmez ya da ekstra yorulmaz.
  • Doğum esnasında herhangi bir sorunla karşılaşıldığında sezaryen doğuma geçilme sürecini fazlası ile kolaylaştırılır.
  • Doğumun her aşamasında kontrol edilebilir ve gerekli uygulamalar doğum esnasında derhal yapılabilir.
  • Doğum sonrasında anne daha az yorulmuş olacağı için daha kolay ve çabuk toparlanır.

Epidural Doğumun Dezavantajları Nelerdir?

Yaygın olmamakla beraber verilen ilacın etkisi ile bebeğin kalp atışında yavaşlama, annede sinir ve kas ağrıları görülebilmektedir.

Epidural Doğum, Sezaryende de Uygulanabilir mi?

Evet, uygulamada yapılan değişiklikler ile epidural doğum sezaryende de uygulanabilir.

Epidural Doğum Herkese Uygulanabilir mi?

Hayır, epidural doğum kan sulandırıcı ilaçlar kullanan kişilere ve doktorun gerekli görmediği kişilere uygulanamaz.

Sağlıklı Kadın
Kadın Sağlığıyla ilgili merak edilen her şey blok yazılarında!
Hamilelikte Bulantı ve Kusma
Ağrısız (Epidural Doğum)
Anne Sütü ve Emzirme
Gebelik Testi
Gebelik Takibi ve Doğum
Soru ve Randevu Formu
Bizimle İletişime Geçin!
İletişim Sayfası