Anne sütü ve emzirme, bebekler için hayati öneme sahip olan, doğal ve sağlıklı bir beslenme biçimidir. Emzirmenin anne ve çocuk arasındaki fiziksel ve ruhsal bağı güçlendirdiği kanıtlanmış bir durumdur. Anne sütü, bebeğin ilk aylarında ihtiyaç duyduğu tüm besin maddelerini içerir.

Anne sütü ve emzirme hem anne hem de bebek açısından pek çok fayda sağlar. Doğum sonrası annenin iyileşme sürecini emzirme iyileştirir, meme kanseri riskini azaltabilir. Ayrıca doğum sonrası kilo verme sürecinde de anneye fayda sağlar. Bununla birlikte anne sütü ile beslenen bebekler doğal ve güçlü bir bağışıklık kaynağı ile beslenmiş olur. Gelişim süreçleri sağlıklı biçimde ilerler.

Rakipsiz Besin Kaynağı

Anne sütü ve emzirme sürecinde dileyen kişilerin emzirme koçlarından destek almasına da imkân verilmektedir. Çağımızda emzirmenin önemi bir kere daha anlaşılmıştır. Her ne kadar anne sütü formülüne oldukça yakın olduğunu iddia eden formül mamalar olsa da bunun içerik bakımından mucizevi olarak çocuk için üretilen sütten daha iyi olamayacağını da eklemek gerekmektedir. Anne sütü ve emzirme konusu ile alakalı olarak incelemeler yapıldığı zaman özellikle anne çocuk arasında duygusal bağı kurma aşamasında da çok özel bir öneme sahip olduğu anlaşılmaktadır.

Anne Beslenmesinde Nelere Dikkat Etmelidir?

Anne sütü ve emzirme konusunda annenin beslenmesine de büyük önem verilmelidir.

  • Anne beslenmesinde kesinlikle günlük 2000 kalorinin altına düşülmemesi gerekmektedir.
  • Süt ve et ürünlerinin doğal şekilde beslenme sistemine dahil edilmesi gerekir.
  • Bakliyatlardan olabildiğince uzak durulmalıdır.

Bu detaylara dikkat ederek hem sütünüzün besleyiciliğini artırmanız hem de bebeğin süt sebebi ile herhangi bir hazım problemi çekmesinin önüne geçebilirsiniz. Destek aldığınız bir diyetisyeniniz varsa emzirme döneminde kilo vermenizin dahi mümkün olduğunu belirtmek gerekir. Vücut hem süt üretirken hem de emzirirken büyük efor sarf ettiği için kilo vermek kolaylaşmaktadır.

Anne Sütü ve Emzirme

Anne ve Bebek Arasındaki Ruhsal Bağ

Emzirme anne ve bebek arasındaki ruhsal bağın kurulması konusunda en temel unsurların başında gelmektedir. Özellikle bebeklerin güvenli bağlanma aşamasını tamamlaması için kesinlikle emzirme sürecinin büyük önem arz ettiği kanıtlanmıştır. Bebeğin sadece aç olduğu zaman değil aynı zamanda kendini güvende hissetmek istediği zaman meme istediği görülmektedir. Anne ve bebek arasında bulunan ruhsal bağın kuvvetlenmesi için bir arada uykuya dolma ve kucak da büyük önem arz etmektedir. Son dönemlerde uyku eğitmenleri, çocukların uykuya dalması konusunda tek başına olmalarının daha faydalı olduğunu iddia etse de çocuğun belirli bir olgunluk seviyesine gelinceye kadar anne babasına ihtiyaç duyacağının da bir gerçek olduğunu bildirmek gerekir.

İlaç Kullanımına Dikkat!

Anne sütü ve emzirme sürecinde kadınların ilaç kullanımından uzak durması gerekmektedir. Kişilerin almış olduğu ilaçların bebeğe de süt yolu ile geçtiği görülmektedir. Bu tür bir sorun meydana gelmemesi için herhangi bir doktora gittiğiniz zaman emzirdiğinize dair bilgi vermelisiniz. Özellikle kırmızı ve yeşil reçeteli olarak tabi edilen ilaçların emzirme süreci kapsamında kullanılmasının bebek üzerinde olumsuz bir etkisinin olduğu da kanıtlanmıştır.

Anne sütünün dünyaya yeni gelmiş olan bu bebek için bir bağışıklık kürü olduğunu da belirtmek gerekir. Bebeğin bağışıklığının yüksek seviyede tutulması için annenin de bağışıklığının yüksek olması gerekir. İlk 6 ay eğer olağanüstü bir sağlık sorunu olmazsa emzirmenin devam etmesi gerekmektedir. Ancak bu şekilde bebeğin sağlıklı gelişimi mümkün kılınır. Eğer sağlık sorunu sebebi ile bebek ememiyor ise bunun için özel olarak tasarlanmış olan formül mamalar da bulunmaktadır. Formül mamalar da bebeklerin gelişim eğrilerini normal şekilde tamamlamalarını sağlar.

Anne Sütü ve Emzirme

Anne Sütü Üzerinden Kadınlara Kurulan Baskı

Anne sütü ve emzirme konusunda oldukça özel olan bu bağın toplum tarafından bir baskı unsuru haline getirildiği de görülmektedir. Toplumun baskı konusunda özellikle annenin sağlık sorunları ya da psikolojik sebepler ile çocuğunu emzirememesi durumunda anneyi suçlar nitelikte ithamların yapıldığı fark edilmektedir. Bu durumun bir benzerinin doğum biçimi konusunda da yapıldığı görülmektedir. Normal doğum ile sezaryen kıyaslanarak sezaryen operasyon olan annelerin bir aşağılamaya tabi tutulduğu da fark edilmektedir. Bu tür durumların kadınlar arasında bilinçlenmenin artması ile artık daha az görülür bir hal aldığının da altı çizilmelidir. Kadınların özellikle hem cinslerine karşı bu konuda kıyaslamadan kaçınarak her annenin yolculuğunun farklı olduğunu kabullenmesi gerekir.

Anne sütü ve emzirme eğitimi kaçıncı haftada başlamalı?

Anne sütü ve emzirme eğitimine dilerseniz doğumdan sonra kendinizi toparlar toparlamaz başlayabilirsiniz.

Emzirmeye ne zaman başlanmalı?

Emzirme doğum ile beraber tetiklenecek ve sütünüz gelmeye başlayacaktır. Doğumun hemen sonrasında emzirme de başlayabilir.

Bir memeden kaç ml süt çıkar?

Bir gün içerisinde normal düzende emziren bir annenin ortalama 600 ml süt üretmesi beklenmektedir.

Sağlıklı Kadın
Kadın Sağlığıyla ilgili merak edilen her şey blok yazılarında!
Hamilelikte Bulantı ve Kusma
Ağrısız (Epidural Doğum)
Anne Sütü ve Emzirme
Gebelik Testi
Gebelik Takibi ve Doğum
Soru ve Randevu Formu
Bizimle İletişime Geçin!
İletişim Sayfası