Anormal vajinal kanama regl dönemi dışında meydana gelen kanamalar olarak tanımlanabilir. Bu kanamalar pek çok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Hormonal dengesizlikler, menopoz ve bazı doğum kontrol yöntemleri kanamayı tetikleyebilir. Ancak kesin tanı için mutlaka bir hekime başvurmak gerekmektedir.

Anormal vajinal kanama ciddi sağlık sorunlarının belirtisi olabilmektedir. Rahim içi polipler, enfeksiyonlar, gebelikle ilgili komplikasyonlar, rahim, rahim ağzı ve yumurtalık kanserleri, anormal vajinal kanamaya sebebiyet verebilir. Bu kanamaların nedenini saptamak için mutlaka uzman bir hekime başvurmak ve gerekli tetkikleri yaptırmak önemlidir.

Polikistik Over Sendromu

Anormal vajinal kanama meydana gelmesi kadınların adet döngülerinde bir sorun olması ile yakından ilişkili durumlardandır. Bu vajinal kanamanın nedeninin araştırılmaması durumunda ilerleyen aşamalarda daha büyük sıkıntılara da yol açabileceğinin bildirilmesi gerekir. En temel nedenlerin başında polikistik over sendromu gelmektedir. Bu rahatsızlığın bir diğer adı da çikolata kistidir. Bu rahatsızlığın tanısında kişilerin adet döngülerinde normalin çok üzerinde bir kanamanın meydana geldiği görülmektedir. Kanamanın durdurulması için alınacak olan ilaçlar ile çaba sarf edilir.

Anormal vajinal kanama şeklinde kendini gösteren bu rahatsızlık sebebi ile kilo verme hızınızda büyük bir yavaşlamanın olması söz konusu olabilmektedir. Ayrıca iştahta da büyük bir artış olacaktır. Bu tür sorunları da beraberinde getiren rahatsızlığın olabildiğince kısa sürede çözüme kavuşturulması için jinekologdan yardım alınması gerekmektedir. Diyetisyeniniz ile de her daim iletişim içerisinde olmalısınız. Beslenme düzeniniz ve adet düzeniniz de birbirinden sıkı bir biçimde etkilenecektir.

Anormal Vajinal Kanama

Kızlık Zarının Yırtılması

Anormal vajinal kanama süreci ile alakalı olarak incelemeler yapıldığı zaman özellikle kızlık zarının yırtılma sürecinde bu tür aksaklıkların meydana gelebildiği fark edilmektedir. Normal koşullarda kızlık zarının yırtılmasının sonrasında çok yoğun bir kanama görülmez. Kızlık zarının yırtılması ile bir kanamanın olması oldukça normaldir. Bu durum kadının ilk defa cinsel ilişkiye girdiği yönünde de yorumlanmaktadır. Toplum arasında ilk gece kanaması olmayan kadınların kötü muameleye maruz kaldıkları da fark edilmektedir. Bu durumun kadınlar arasında büyük bir toplumsal baskı unsuru haline geldiği de fark edilmektedir. Kadınların bu alanda daha fazla baskı altında kalmadan soruna çözüm bulunması için özellikle kızlık zarının dikilmesine de imkân sağlanmaktadır. Güvenilir kliniklerden destek alarak kızlık zarının dikilmesini mümkün kılabilirsiniz. Bu aşamada kızlık zarının yırtılması olarak tabir edilen durumun sonrasında hymenin eski yapısına yeniden kavuşturulması söz konusu olmayacaktır. Fakat bir daha cinsel ilişkiye girildiği zaman yeniden kanama sağlanması bu şekilde mümkün kılınacaktır. Vajinanın iç kısmına atılan ufak bir dikiş ile kadınların daha öncesinde cinsel ilişki yaşamalarına rağmen yine de kanama elde etmeleri mümkün kılınır.

Rahim Ağzı Kanseri

Rahim ağzı kanserinin ilerlemiş versiyonlarında da bu şekilde kanamaların meydana gelebildiği görülmemektedir. Kanama yaşanmasının temel sebepleri arasında kesinlikle iç dokuda oluşan kanser hücreleri bulunmaktadır.

  • Rahim ağzı kanseri ile alakalı olarak kişilerin en sık gözden kaçırdıkları belirtilerin başında bel ve bacak ağrısı gelmektedir. Bel ve bacak ağrısı konusunda meydana gelen sıkıntıların daha ziyade başka rahatsızlıklar ile eşleştirilmesi sebebi ile rahim ağzı kanserinin tespiti zorlaşmaktadır.
  • Tek bacakta şişme meydana gelmesi de sıklıkla yaşanan sorunlar arasındadır. Ayrıca cinsel ilişki sırasında ağrı ve acı duymanız eğer anormal bir şekilde tekrar etmeye başladıysa bu da belirtiler arasında yerini almaktadır.
  • Dilerseniz smear testinden de faydalanabilirsiniz. Uzmanınıza danışmanızın hemen sonrasında sizi smear testine yönlendirecektir. Bu test kapsamında vajinanın iç kısmından bir sürüntü alınmasının hemen sonrasında tahlile gönderilecektir. Sonuç pozitif olursa daha da emin olmak adına vajina içinin görüntüleme aletleri ile incelenmesi sağlanır.

Bu kanserin bilinirliğinin artması ile kişilerin daha kısa bir süre içerisinde tespit aşamasını tamamlaması mümkün kılınmaktadır.  Tedavi aşamasının yanı sıra HPV virüsü ile engellenebilir bir durum halini aldığının da altı çizilmelidir.

Cinsel İlişki Sırasında Vajinal Kanama

Anormal vajinal kanama cinsel ilişki sırasında meydana geldiyse bu durum vajinanın iç yapısında bir yırtığın meydana geldiği manasına gelebilmektedir. Bu tür sorunların meydana gelmemesi için cinsel ilişki sırasında vajinaya zarar verecek unsurların kullanılmaması gerekmektedir. Cinsel ilişki sırasında sorun yaşanmaması için kanamanın meydana gelmemesi adına kayganlaştırıcılardan da yardım alabilirsiniz. Tabii ki bu kararları verirken jinekoloğunuzdan da yardım almanız önerilmektedir.

Bu kanamalar “Disfonksiyonel Uterin Kanamalar” olarak nitelendirilmektedir.

Vajinal kanamanın aniden meydana gelmesi cinsel ilişkide bir yırtığın meydana geldiğinin habercisi olabilir.

Ara dönemde lekelenme şeklinde kanamaların meydana gelebileceği de görülmektedir.

Sağlıklı Kadın
Kadın Sağlığıyla ilgili merak edilen her şey blok yazılarında!
Hamilelikte Bulantı ve Kusma
Ağrısız (Epidural Doğum)
Anne Sütü ve Emzirme
Gebelik Testi
Gebelik Takibi ve Doğum
Soru ve Randevu Formu
Bizimle İletişime Geçin!
İletişim Sayfası