Spiral, rahim içi araç olarak da bilinen bir doğum kontrol yöntemidir. T şeklindeki bu cihaz, plastikten veya bakırdan üretilebilir. Hormonlu spiraller, progestin hormonu üreterek rahim içini spermler için daha az elverişli hale getirir. Böylece gebeliğin önüne geçilmiş olur. Bu yöntemin mutlaka jinekolog bir hekim tarafından uygulanması gerekir.

Spiral, sperm hücrelerinin rahim içine girmesini zorlaştırarak döllenmiş yumurtanın rahim duvarına tutunmasını önler. Bakır içeren spiraller ise sperm üzerinde öldürücü bir etki yaparak döllenmeyi engeller. Bu yöntem, uzun süreli doğum kontrol yöntemi arayanlar için uygun bir seçenektir.

Rahim içi araçların avantajları şöyle sıralanabilir:

 • Uzun süreli koruma

Rahim içi araçlar, tek yerleştirme ile beş yıla kadar doğum kontrolü sağlayabilir. Hormonlu spiraller 3-5 yıl, bakır spiraller 10 yıla kadar etkili olabilir.

 • Kullanım kolaylığı

Jinekolog tarafından basit bir işlemle yerleştirildikten sonra kullanıcının herhangi bir ek işlem yapmasına gerek kalmaz.

 • Geri dönüşümlü etki

Rahim içi araç çıkarıldıktan sonra kadın üreme yeteneği normale döner.

Spiral

Spiral Nedir?

Spiral, etkili bir rahim içi araç olarak bilinir. Uzun süreli doğum kontrolü sağladığı için tercih edilen, genellikle T şeklinde olan bu araç, plastik veya metal gibi malzemelerden üretilir ve direkt olarak rahim içine yerleştirilir. Spiral taktırmak, jinekologlar tarafından yapılan basit bir prosedürdür ve birkaç dakika içinde tamamlanır. Bu işlem sırasında, söz konusu cihaz rahim içine yerleştirilir ve uzun vadeli bir koruma sağlanır.

Kadınlar için çeşitli korunma yöntemleri mevcutken rahim içi araçlar, özellikle uzun süre koruma arayanlar için ideal bir seçenektir. RİA kısaltmasıyla da bilinen rahim içi araçlar, döllenmiş yumurtanın rahime yerleşmesini engelleyerek veya sperm hücrelerinin rahime ulaşmasını zorlaştırarak etkisini gösterir. Spiral taktırma işlemi esnasında herhangi bir cerrahi kesik yapılmaz. Bu yüzden işlem sonrası iyileşme süresi çok kısadır. Ancak bazı kadınlar yerleştirme sonrası hafif ağrı veya kramp yaşayabilir.

RİA (rahim içi araç) kullanımının birçok avantajı olduğu gibi bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Enfeksiyon riski, yan etkiler ve nadiren rahim delinmesi gibi durumlar oluşabilir. Bu sebeplerle, RİA taktırmadan önce detaylı bir sağlık kontrolünden geçmek ve bir jinekolog ile görüşmek önemlidir.

Rahim içi araçları bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanabilecek gruplar şöyledir:

 • Çocuk sahibi olmuş kadınlar
 • Çocuk sahibi olmamış kadınlar
 • Uzun süreli koruma isteyenler
 • Hormonal olmayan doğum kontrol yöntemi arayanlar

Spiral Nasıl Takılır?

Spiral takılması, jinekolog tarafından gerçekleştirilen bir işlemdir ve bu işlem, birkaç dakika sürebilir. Öncelikle, hastanın rahim boyutu ve şeklini belirlemek için bir muayene yapılır. Ardından rahim içi araç, özel bir aplikatör yardımıyla rahim içine yerleştirilir. İşlem sırasında hafif ağrı veya kramp hissedilebilir ancak bu genellikle kısa sürelidir.

RİA, etkili bir doğum kontrol yöntemidir ve doğru yerleştirildiğinde yüksek koruma sağlar. Ancak, nadiren de olsa spiral kayması yaşanabilir. Bu durum, spiralin yerinden oynayarak etkinliğinin azalmasına neden olabilir. Eğer bir kayma olduğundan şüpheleniliyorsa bir jinekoloğa başvurmak önemlidir.

 • Rahim içi araçların dezavantajları şöyle sıralanabilir:
  • Yerleştirme ve çıkarma işlemi

  Rahim içi araç, sadece eğitimli bir sağlık profesyoneli tarafından yerleştirilebilir ve çıkarılabilir.

  • Yan etkiler

  Hormonlu spiraller, baş ağrısı, akne, göğüs hassasiyeti gibi yan etkilere neden olabilir. Bakır spiraller ise adet dönemlerinin daha ağrılı ve daha bol geçmesine yol açabilir.

  • Pelvik enfeksiyon riski

  RİA kullanımı, pelvik enfektif hastalıkların riskini artırabilir.

  Herhangi bir doğum kontrol yönteminde olduğu gibi, RİA kullanımında da potansiyel yan etkiler ve faydalar dikkatlice değerlendirilmelidir. RİA takılması ve kullanımı hakkında detaylı bilgi almak ve kişisel sağlık durumuna en uygun yöntemi belirlemek için bir sağlık uzmanıyla görüşmek her zaman en iyisidir.

spiral

Doğum kontrol yöntemleri ve RİA’lar ile ilgili daha detaylı bilgi almak için Op. Dr. Banu Akçal kliniğinden randevu alabilirsiniz.