Ağrısız Normal Doğum Ankara

Ağrısız normal doğum Ankara ve diğer pek çok ilde, pek çok gebe tarafından tercih edilen bir doğum yöntemidir. Bu yöntemde, anne epidural anestezi ile vajinal doğum yapar. Böylece ağrı ve buna bağlı kaygılar olmadan, bebeğin normal biçimde dünyaya gelmesi mümkün olur.

Ağrısız normal doğum Ankara için bu alanda uzman, deneyimli, gerekli teknik ve fiziksel şartları karşılayan kliniklerden destek alınmalıdır. Sürecin sağlıklı ilerlemesi için ebe, kadın doğum uzmanı ve anne adayının iletişimi oldukça önemlidir. Bu doğum yöntemi yaygın şekilde uygulanmakta, oldukça fazla sayıda gebe tarafından tercih edilmektedir.

Ağrısız Doğum Nedir?

Ağrısız Normal Doğum Ankara Gebelerimize ağrısız normal doğum imkanını Ankara’da özel hastanelerde çok tecrübeli anestezi uzmanlarımızın da katılımıyla başarılı şekilde gerçekleştirmekteyiz. Doğum öncesi verdiğimiz detaylı bilgilendirmeler ile hastalarımızın epiduralli normal doğum sık tercihleri olmuştur. Ağrı şiddetinin tarifi kişiden kişiye çok değişir. İlk gebeliği olan hastaların etraflarından duydukları ile kaygılarını çok artırır. Elinde epidural gibi ağrısız doğum imkanının olduğunu bilmesi bile normal doğuma hastalarımızın motivasyonunu artırmaktadır.

Epidural Anestezi

Epidural anestezi, aktif doğum eylemi başlayınca yapılan (3-4 cm açıklık olduğunda) anestezidir. Anestezi uzmanı belden ince bir katater yardımıyla anestezik madde vererek 10 -15 dakika sonrasında ağrıların geçmesini sağlayan bir anestezidir. Hastanın doğum eylemi ilerler, kasılmalar ritmik devam eder, bu kasılmaları kasıklarda bası hissi olarak hissedilir. Hasta yürüyebilir. Ikınma hissi kaybolduğundan endişelenip yaptırmak istemeyen hastalarımıza, bu anestezinin kesinlikle doğuma engel olacak bir anestezi olmadığını anlatıyoruz. Ikınmanızı çok rahatlıkla yapabilirsiniz.

Ağrısız Normal Doğum Ankara

Zaten bu sırada size tüm yardımlar için hazır yanınızda olacağız. Bu epidural anestezi şekli epizyotomide rahatlık sağlayıp ağrı hissetmemenizi sağlayacaktır. Epidural anestezi sırasında normal doğum olmazsa sezaryen gerektiği durumda anestezi dozu ayarlanarak epidural anestezi ile sezeryane devam etmekteyiz.

Epidural anestezi istemeyen hastalarımıza lokal anestezi uygulaması epizyo aşamasında yapılabilmektedir. Bir de sistemik etkili dediğimiz ilaçlar ile normal doğumda ağrıyı azaltan kas içine veya damar yolundan yapılan ilaçlarımız var. Bunlar annede tansiyon düşmesi bebekte de bazen solunum sıkıntısı yapabilir. Ama gerektiğinde destek aldığımız ilaçlardır.

Ağrısız Doğum

Ağrısız doğum deyince aklımız epidural anestezili doğum gelmeli ve tecrübeli bir ekiple sorunsuz bir sürecin keyfini sürmenin size kalacağını hatırlamalısınız. Epidural anestezi doğum eyleminin uzamasına yol açmaz, aksine rahim ağzı açıklığının hızlanması ve doğum sürecinin kısalmasına bile faydası vardır. Bebeğin çıkımı sırasında ıkınma refleksinizi de azaltmaz. Doğum sürecinde rahatlıkla yürüyebilirsiniz bazen nadiren bacaklarda uyuşukluk gibi bir hisse neden olur.

Doğumun sizin için ne kadar özel olduğunu takip eden doktorunuzda bilir ve onun için de sizin doğumunuz çok özeldir. Takip edildiğiniz doktorunuza güveniniz olması, karşılıklı diyaloğunuzun iyi olması sizi rahatlatıp sürecin sorunsuz geçmesini sağlar.

Sağlıklı Kadın
Kadın Sağlığıyla ilgili merak edilen her şey blok yazılarında!
Hamilelikte Bulantı ve Kusma
Ağrısız (Epidural Doğum)
Anne Sütü ve Emzirme
Gebelik Testi
Gebelik Takibi ve Doğum
Soru ve Randevu Formu
Bizimle İletişime Geçin!
İletişim Sayfası