Ankara Kadın Hastalıkları

Ankara Kadın Hastalıkları kadınların üreme sistemiyle ilgili yaşadığı rahatsızlıkların genel adıdır. Bir kadın yaşamı boyunca birçok kadın hastalığı ile karşı karşıya kalabilir. Jinekoloji bu alanda uzmanlaşmış tıp alanıdır. Vajinal enfeksiyonlar, rahim ve yumurtalık ile ilgili sorunlar, meme kanseri, Polikistik Over Sendromu kadın hastalıklarına örnek olarak verilebilir.

Ankara Kadın Hastalıkları daha çok vajinal akıntılarla belirti verir. Vajinal akıntı şeffaf, akışkan, kokusuz, renksiz ise normaldir. Bu bölgede yer alan salgı bezleri ve doğal flora bozulmadığı sürece akıntıda enfeksiyon ile karşılaşılmaz. Bu nedenle vajina florasına zarar verecek davranışlardan kaçınmak gerekir. Kullanılan iç çamaşırları pamuk veya yünlü olmalı, pedler sık değiştirilmeli, tuvalette temizlik önden arkaya yapılmalıdır. Gebelik, sık antibiyotik kullanımı ve diyabette kandidal vajinit izlenir. Bakteriyel vajinozis ve trikomonas vajinitide diğer vajinit nedenleridir.

Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar

Bu enfeksiyonlarda korunma yöntemi olarak kondom kullanımı çok önemlidir. Bunlar klamidya, gonore(belsoğukluğu), sifilis, trikomonas, HIV(AIDS), Hepatit B, HPV’dir. Eş tedavisi ve erken başvurular tedaviye alınan cevabı artırır.

Bartolin Bezi Enfeksiyonu

Bu bezin yerleşimi vajenin girişinde iki taraflıdır salgıları kanalla vajene açılır, bu kanal tıkanınca bartolin kisti ve enfeksiyonunda da absesi oluşur. Uygulanan prosedürler ile drenajı sağlanmasına rağmen sık tekrarlarsa bez cerrahi olarak alınabilir.

Ankara Kadın Hastalıkları

Adet Düzensizlikleri

Amenore (Adet Olmama)

Adet olmama, bu durumda yaşa bağlı tanı için gidilecek yollar farklıdır. Hiç adet olmamış kişide tanı genital sistem anomalilerini içeriyorsa genetik inceleme yapılır. Genital sistem normal ise beyinden yumurtalığa kadar olan yol değerlendirilir. Ancak daha önce adet olmuş bir kadında ilk akla gelen gebelik durumudur. Gebe değilse hormonlar değerlendirilir.

Aşırı ve Düzensiz Adet (Anormal Uterin Kanama)

Adelosan dönemde beyin yumurtalık arasında ilişki oturana kadar olabilir. Doğurganlık çağında gebelik testi mutlaka yine ihmal edilmemelidir. En sık nedenler myom, polip, endometrial hiperplazi olarak bilinen rahim duvar kalınlaşması, rahim içi araç, endometrit denen rahim duvar iltihabıdır.

Hasta 35 yaş üzeri ise rahim duvarından biyopsi ve smear alarak kanser gibi nedenle olabilecek kanamaları ekarte etmeliyiz. Menopozda ise en çok neden rahim duvarı incelmesi olarak bilinen atrofi olsa da smear(rahim ağzı kanser tarama testi) ve rahim duvarından patolojik tanı için biyopsi (örnek) alınmalıdır.

Ankara Kadın Hastalıkları

Polikistik Over

Adet düzensizliğinin en sık nedenlerindendir. Kısırlık nedenlerinde de ilk sıralarda yer alan bu hastalığın tanısı ultrasonda çok sayıda küçük kistler içeren over görüntüsü ile Polikistik Over tanısı konur. Erkeklik hormon yükselmesine bağlı sivilce, tüylenme, yağlı cilt, şişmanlık, insülin direnci, kalp damar hastalığına yatkınlık olur.

MYOM

Myom, halk arsında ur olarak bilinen rahmin iyi huylu kitlesidir. Rahimde yerleştiği yere göre ve büyüklüğüne bağlı olarak şikayetlere yol açar. En sık kanama şikâyeti yaratır buna bağlı derin kansızlıklar izlenir. Büyüklüğüne bağlı olarak yarattığı bası idrara sık çıkma ve kabızlığa neden olur.   Küçük boyutta olup hastada şikâyet yaratmıyorsa takip edilir. Büyük olması buna bağlı şikayetlere yol açması durumunda, aşırı kanama, infertilite, gebelik kayıplarına neden olduğu durumlarda hastanın yaşı, gebelik isteğine göre cerrahi prosedür belirlenir

Over Kistleri

En sık rastlanan basit kistlerdir. Genelde hormonal nedenlerle oluşur ve şikâyete neden olmayabilir, büyükse karında şişkinlik ağrı yapabilir. Kistin sapından kendi etrafında dönmesine torsiyon denir, acil cerrahi gerekir. Torsiyon riski büyüklükle arttığı için büyük basit kistlerde cerrahi planlanabilir. Endometrioma; infertilite, kronik pelvik ağrı ve karın içi yapışıklıklara neden olabilen çikolata kistleridir. Dermoid kistlerde; overde rastlanan ve cerrahinin planlandığı kist grubudur. Kist cerrahilerinde laparaskopik cerrahi tercihtir.

Menopoz

En sık ateş basması şikayeti ile gelen hastalarımıza hormon tedavisi, mutlaka tüm rutin sağlık kontrolleri (smear, mamografi, kemik dansitometri, tüm batın ve vajinal ultrasonu, kan tetkikleri) sonrasında riskler anlatılarak verilir. Eskiden rutin olan hormon alımı artık sadece ateş basması endikasyonun da verilir olmuştur. Erken menopoz da kardiovasküler hastalıktan ve osteoporozdan korumak amacıyla hormon tedavisi  gündeme gelir.

Korunma Yöntemleri

Korunma yöntemleri aşağıdaki başlıklarla sıralayabiliriz:

  • Hormonal yöntemler,
  • Doğum kontrol hapları, aylık ve üç aylık enjeksiyonlar,
  • Rahim içi araçlar,
  • Cilt altı implantlar,
  • Tüp ligasyonu.

İdrar Kaçırma ve Rahim Sarması

Hastanın durumu değerlendirilmeli, eşlik eden sistemik hastalıklar göz ardı edilmemelidir. Örneğin diyabeti olan hastada hissetmeden idrar kaçırma genelde ilaç tedavisini ön plana alır. Pelvik taban desteği azalmasının yol açtığı tüm sarkmalarda gerekirse hasta cerrahiden fayda sağlar. Cerrahi yöntem sarkmanın derecesine göre değerlendirilerek uygulanır.

Sağlıklı Kadın
Kadın Sağlığıyla ilgili merak edilen her şey blok yazılarında!
Hamilelikte Bulantı ve Kusma
Ağrısız (Epidural Doğum)
Anne Sütü ve Emzirme
Gebelik Testi
Gebelik Takibi ve Doğum
Soru ve Randevu Formu
Bizimle İletişime Geçin!
İletişim Sayfası