Doğum, bebeğin anne rahminden dış dünyaya çıkış sürecidir. Genellikle gebeliğin 40. haftasında gerçekleşir. Bu eylem birkaç saat ile birkaç gün arasında değişen bir süreçte yaşanmaktadır. Her kadın için benzersiz bir deneyimdir ve süreç kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Doğum genellikle üç aşama içinde gerçekleşmektedir. İlk aşama olan serviks dilatasyonu, rahim ağzının doğuma hazır hâle gelmesidir. Hafif ve orta şiddette önce düzensiz sonra düzenli şekilde kasılmalar ortaya çıkar. İkinci evre bebeğin doğumuna dek sürer. Üçüncü aşama ise plasentanın rahimden ayrılmasıdır.

Normal Doğum

Doğal doğum bir süreç olarak sıkça vurgulanırken, normal doğumun adı doğal doğum şeklinde yaygınlaşmıştır. İşin bu kısmına ilgi, talep artışları ki bunda en etkin şeylerden biri sosyal medya, gebe eğitimleri ile doğru bilgilere ulaşabilme ile doğumun normal şekline duyulan korkuların azalmasına yol açmıştır. Yine bu sayede normal doğum isteyen anne aday sayılarında artış olmuştur. Gerek tecrübe gerekse tıbbi gerçekler tabiî ki asla göz ardı edilmeden normal doğumda saplantılarla yanlış yönetimlerin önüne geçmek mümkündür. Israrcı olunan tutumlar bazen yanlış kararları doğurur.

Doğumun belirtisi düzenli sancı, leke kanama nişan dediğimiz veya su gelmesi olabilir. Kasılmalarla başlayan doğum sancıları arttıkça rahim ağzını açar. Kasılmalar güçlendikçe bebeği kanala doğru iterek doğumun ilerlemesini sağlar. Doğum ilerledikçe salgılanan hormonlar sayesinde kadında ağrı kesici etki oluşturur ve hafif gevşeme etkisiyle bebeği daha güçlü itmeyi ve doğumun ilerlemesini sağlar.

Doğumun İlk Evresi

Bu evre kasılmaların ilk başladığı evredir. Giderek kasılmalar şiddetlenir ve arası kısalır. Anne adayı bu safhada duş alabilir kasılmalar arası süreyi takip eder. Kasılmaları artınca doktoru ile haberleşir ve o uygun görürse, kasılma arası 10 veya 5 dakika olana ve düzenli olana kadar rahatlatacak yürüyüşler yapar, dinlenir. Sıvı gıdalar tüketebilir.

Doğum

Doğumun Aktif Evresi

Sancılar yoğunlaşmış 3 ile 5 dakikada bir hissedilir olmuştur. Annenin sancılarda kendini rahatlatacak doğru nefes hareketleri, masaj, yürümek, pilates topları ile egzersizler, ılık su ile bel ve kasıkları rahatlatmak denenebilir. Burada en önemli olan hastanın özgüvenini artıracak ayrıca motive edecek cesaret cümleleridir. Sabırlı olunacak bu sürede ısrarla sürenin uzamasına rağmen normal doğum için çok ısrarcı olmak bazen hataya yol açar.

Doğumun İkinci Evresi

Artık bebeğini kucağına almaya hazır olan annenin bu evredeki ıkınma ile bebeğin çıkışını sağlamada en etkin ve doğru yapılması gerektiği konusunda tekrar bilgilendirilmelidir. Ancak sorumluluk bebek çıkışı için tamamen annede hissettirilmemeli örneğin “ıkınamazsan bebek çıkamaz” gibi anneye negatif telkin motivasyon da düşmeye neden olabilir. Onun yerine “çok iyi yapıyorsun, daha iyisini deneyelim” gibi sözlerle hep birlikte başaracağız hissi çok iyi gelecektir. Çok sevgili anne adaylarımız normal doğumunuz için çabalayan biz kadın hastalıkları ve doğum uzmanları, bu süreç olmuyor kararını bazen bu aşamada verdiğimiz kararla doğum şeklini sezaryene çevirebiliyoruz. Yani siz 10 cm dediğimiz yeterli açıklık oluşsa bile ikinci safhada takılıp kalabiliyorsunuz. Son anda verilen sezaryen kararları ne biz hekimlerin ne de siz anne adaylarının hiç hoşlandığı bir tablodur. Önemli olan sağlıklı anne, sağlıklı bebeklerdir. İkinci evre sonunda bebeğini kucağına alan annemiz ten tene temas ile rahatlar.

Doğumun Son Evresi

Artık plasenta ayrılıp gereken tıbbi bakımı tamamlanan annemiz ile sağlıklı bir süreç tamamlanmıştır. Kanama kontrolü sonrası hastamız artık emzirmeye odaklanır.

Normal Doğumun Faydaları Neler Olabilir?

Normal doğum tıbbi olarak görülen kanama ve buna bağlı olabilecek ikincil rahim müdahalelerini azaltır. Rahim toparlanamayıp çok ciddi hayati kanamalar yaratabilir. Bu risk normal doğumda daha azdır. Tıbbi adı atoni olan bu tabloda hastalar hekimin yönetimi mükemmel olsa da bazen rahim alınmasına neden olacak hayati tehdit eden bir tablodur.

Sonuçta bir ameliyat olan sezaryen da pıhtı atma gibi damar tıkanıklığı gibi riskler normal doğumdan daha fazladır.

Enfeksiyon oranı yine normal doğum da daha azken sezaryen da fazla rastlanır.

Normal doğum hastane kalış süresi ve maliyet açısından çok daha avantajlıdır.

Annenin normal doğum sonrası ağrıları sezaryenden daha az olacaktır.

Normal doğumdan sonra annenin hemen yürüyebilmesi ve doğumu başarmanın verdiği güven artışı da hiç hafife alınmayacak yanlardır.

Sağlıklı Kadın
Kadın Sağlığıyla ilgili merak edilen her şey blok yazılarında!
Hamilelikte Bulantı ve Kusma
Ağrısız (Epidural Doğum)
Anne Sütü ve Emzirme
Gebelik Testi
Gebelik Takibi ve Doğum
Soru ve Randevu Formu
Bizimle İletişime Geçin!
İletişim Sayfası