İnfertilite nedenleri kadın ve erkek fizyolojisine göre değişir. Infertilite, bir çiftin düzenli cinsel ilişkiye girmesine rağmen belirli bir süre boyunca gebeliğin oluşmamasıdır. Dolayısıyla her iki tarafın da bir hekim tarafından muayeneden geçirilmesi gerekir. İnfertilitenin kadından mı erkekten mi kaynaklandığını belirlemek tedavi sürecinin ilk aşamasıdır.

İnfertilite nedenleri anovülasyon, tüplerin tıkanıklığı, endometriozis, anatomik sorunlar, polikistik over sendromu kadına bağlı; sperm sayısı ve kalitesi, varikosel, hormonal sorunlar, ejakülasyon bozuklukları erkeğe bağlı faktörlerdir. Cinsel ilişki zamanlaması ve sıklığı, genetik ve çevresel faktörler de çift faktörleri olarak değerlendirilebilir.

Tedavi Planının Hazırlanması

İnfertilite nedenleri arasında genetik faktörlerden yaşanan kazalara kadar birçok neden bulunmaktadır. Kısırlık hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen bir rahatsızlıktır. Gelişen teknoloji ile bu sorunun büyük ölçüde çözüm kazandığı görülmektedir. Sorunun çözülmesi için kesinlikle alanın uzman isimleri ile iş birliği yapılması gerekmektedir. Öncelikle çocuk sahibi olamamanızın asıl nedeni tespit edilir ve daha sonrasında infertilite tedavi planı sizin durumunuza özel olarak hazırlanır. Bu aşamada herkes için uyumlu genel geçer bir tedavi planından bahsetmek mümkün olmayacaktır. Kişilerin bireysel sağlık durumlarına göre incelemeler analizler tamamlanacaktır.

İnfertilite Türleri Nelerdir?

İnfertilite nedenleri konusunda karar verilmesinin sonrasında infertilitenin türü konusunda inceleme yapılacaktır. Eğer bir kadının daha öncesinde çocuğu olmasına rağmen daha sonrasında çocuk yapmasında sorun meydana geldiyse bu durumu sekonder infertilite olarak tanımlanmaktadır. Bir kadının daha öncesinde çocuk sahibi olamadan bu şekilde bir tanı alması durumunda da primer infertilite tanısı konulmaktadır. Her iki türde de tedavi olasılığının olduğu belirtilmelidir. Asıl tedavi olasılığı olmayan seçenek ise kesinlikle sterilitedir. Sterilite kapsamında kişilerin çocuk sahibi olma olasılığının olmadığı bilinmelidir. Bu konuda da son senelerde çalışmalar yapılıyor olsa da henüz infertilite üzerinden sterilite tanısı konan kişinin çocuk sahibi olmasının mümkün kılınamadığı görülmektedir.

İnfertilite Nedenleri

Erkeklerde Semen Testi

Erkeklerde infertilite sorunu olup olmadığını anlamak için semen testi uygulanmaktadır.

  • Erkeklerde semen testinin yapılması durumunda sperm sayısı ve kalitesi ile alakalı bilgi elde edilecektir. Semen testinde bir sorun çıkmadıysa çiftin bebek sahibi olamamasının nedeni erkekten kaynaklanmıyor demektir.
  • Spermin sadece kalitesi değil sayısında da incelemeler yapılır. Eğer olumsuz bir sonuç alınırsa testin tekrarlanması da istenebilir.

Semen testinde sperm yapısında bir sorun olduğu fark edilmesi durumunda da umutsuzluğa düşmemelisiniz. Bu konuda hem sperm kalitesinin artırılması hem de sayıca artışın sağlanması için büyük çaba sarf edilmesi söz konusudur. Gelişen teknoloji ile sperm sayısı düşük olan kişilerin dahi çocuk sahibi olması mümkün kılınmıştır. Tabii ki bu aşlamada alanının uzmanı olan bir doktordan yardım almanız önem arz etmektedir. Doktor ile olan uyumunuz süreç içerisinde daha az stres olmanızı sağlarken ümitsizliğe kapılmanızı da engelleyecektir.

Gebelik Süreci ve Psikolojik Faktörler

İnfertilite nedenleri incelemeye alındığı zaman gebelik süreci ile psikolojinin de oldukça yakından ilişkili olduğu fark edilmektedir. Hem gebe kalma hem de gebe kaldıktan sonra çocuğu sağlıklı bir biçimde dünyaya getirme konusunda psikolojinizin durumu direkt olarak etkileyeceğinden emin olabilirsiniz.

Gebelik süreci ile alakalı sorun yaşanmaması için stresten olabildiğince kaçınmanız gerekmektedir. Bazı durumlarda kadın ve erkekte herhangi bir fiziksel sorun olmasa dahi anne baba olmakta zorluk çektikleri görülmektedir. Bu tür durumlarda kişilerin stres seviyesinin oldukça yüksek olmasının da çocuk sahibi olmaya engel olabileceği görülmektedir. Gebelik sürecinde de maruz kaldığınız stres seviyesinin oldukça kısa bir süre içerisinde bebek tarafından algılandığının altı çizilmelidir. Bebeğin bu durumu anında algılaması sebebi ile bebeğin gelişiminin olumsuz etkilenmemesi için çok dikkatli olmanız önerilmektedir. Gebelik sürecine dair beslenmeniz kadar ruhsal durumunuz da önem arz eder.

Konunun Uzmanından Yardım Alın

İnfertilite nedenleri kadar tedavi planının hazırlanması konusunda da çok dikkatli olmanız gerekir. Alanın uzmanı olan kişilerden destek almanız gerekmektedir. Alanın uzmanı olan kliniklerden destek alarak hem sağlığınıza kavuşma fırsatını elde edebilir hem de gebelik takibinin sorunsuz şekilde yerine getirilmesini mümkün kılabilirsiniz. Bu aşamada her kadının yolculuğu farklı olduğu için yapılan yorumları okurken dikkatli olmalısınız. Sizin hamilelik sürecinizi olumsuz etkileyecek yorumlardan olabildiğince kaçınmanız gerekir. Bu durumun psikolojik sağlık ile de iç içe olduğu belirtilmelidir.

İnfertilite Nedenleri

Kadın İnfertilitesi Nedir?

Kadın infertilitesi yumurtalıklarda ya da döllenme aşamasında sorun yaşanması ile meydana gelen çocuk sahibi olamamaya neden olan bir rahatsızlıktır.

İnfertilite Tanısı Nasıl Konur?

İnfertilite tanısı erkeklerde sperm testi üzerinden karara bağlanan bir durumdur.

Kadının Kısır Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Kadınların kısır olup olmadıkları rahim yapıları, fallop tüpleri ve yumurta durumlarına göre analiz yapılarak karara bağlanır.

Sağlıklı Kadın
Kadın Sağlığıyla ilgili merak edilen her şey blok yazılarında!
Hamilelikte Bulantı ve Kusma
Ağrısız (Epidural Doğum)
Anne Sütü ve Emzirme
Gebelik Testi
Gebelik Takibi ve Doğum
Soru ve Randevu Formu
Bizimle İletişime Geçin!
İletişim Sayfası