MYOM Belirtileri Nelerdir?

MYOM belirtileri nelerdir kişiden kişiye değişmekle birlikte pek çok kadın bu belirtileri fark edemeyebilir. Çünkü başka birçok hastalığın belirtileri ile karıştırılabilir. Ağrılı adet, pelvik ağrı, sık idrara çıkma, cinsel ilişki sırasında ağrı, bel ve sırt ağrısı, şişlik myom belirtileri arasında sayılabilir.

MYOM belirtileri nelerdir Miyom iyi huylu, rahim duvarından kaynaklanan bir tümördür.  Sık rastlanan myomlar, çoğu zaman ameliyata bile yol açmayacak boyutlarda kalabilir. Bazen çok sinsice büyüyüp dev bir kitle haline gelene kadar bulgu vermeyebilir. Bunun en önemli nedeni yerleşim yeridir. Eğer rahim duvarının iç yüzeyinde yer alırsa çok küçük boyutlarda bile şikâyet kanama olarak karşımıza çıkarken, dış yüzde olanlarda şikâyet çok geç oluşmaktadır. Hatta sadece karında şişlik bulgusu ile bile kendini gösterebilir.

Bende miyom var mı dedirten şikâyetler şunlardır:

  • Adet kanamalarınız yoğunsa, kesilmeyen kanamalar ve ara kanamalar varsa,
  • Anemi yani kansızlık şikâyetiniz varsa,
  • Kasıklarda bası hissi, kronik kasık ve karın ağrınız varsa,
  • İdrar torbası üzerine bası yapmasına bağlı büyük miyomlar da sık idrar yolu iltihabı, idrarı tam boşaltamama hissi, sık idrar hissi,
  • Yine bası yapacak kadar büyüdüğünde bağırsaklara bası ile kabızlık,
  • Karında ele gelen sertlik bu şikâyet bazen bir gebelik cesameti kadar büyüyen bir kitle,
  • Kısırlık yani gebe kalamamak,
  • Tekrarlayan düşükler,
  • Miyom un boyutuna bağlı erken doğum,
  • Şiddetli adet sancısı.
MYOM Belirtileri Nelerdir?

Burada unutulmaması gereken rutin kadın hastalıkları ve doğum uzmanı kontrollerinizi atlamazsanız, tespiti çok kolay olan miyomların takibi ve erken tanısı ile avantaj sağlarsınız. Tanısı çok basit ultrasonografi ve jinekolojik muayenedir. Tedavisinde ameliyat gibi bir cerrahi işlemle sonuçlansa da cerrahi yöntemlerin gelişmesi ile rahim koruyucu ve gebe kalmayı etkilemeyen ameliyatlar uygulanmaktadır. Ancak tekrarlamak gerekirse her miyom ameliyatla sonuçlanmaz. Takipler de miyom boyutu ve hastamızın şikâyetine yönelik tedavilerle yıllarca ameliyatsız menopoza kadar izlediğimiz vakalarımız vardır. Burada miyomların çok hızlı büyümesi nadir görülen kötü huylu seyreden sarkom dediğimiz tür için mümkündür ki bu çok nadir bir miyom türüdür.

Sağlıklı Kadın
Kadın Sağlığıyla ilgili merak edilen her şey blok yazılarında!
Hamilelikte Bulantı ve Kusma
Ağrısız (Epidural Doğum)
Anne Sütü ve Emzirme
Gebelik Testi
Gebelik Takibi ve Doğum
Soru ve Randevu Formu
Bizimle İletişime Geçin!
İletişim Sayfası